Čo je encyklopédia

Encyklopédia, lexikón alebo náučný slovník je dielo odbornej literatúry zhŕňajúce v abecednom usporiadaní základné poznatky jedného alebo všetkých vedných odborov s cieľom poskytnúť čo najširšiemu okruhu používateľov čo najzrozumiteľnejší výklad princípov, zákonov, pojmov, javov, reálií a súvislostí medzi nimi. Podľa toho, či spracúvajú poznatky jedného alebo všetkých vedných odborov, sa rozlišujú odborové (špecializované, monotematické) a všeobecné (univerzálne) encyklopédie. Osobitným druhom sú vlastivedné encyklopédie, kde je pri výbere spracúvaných reálií určujúcim kritériom teritoriálno–etnický princíp.

Čítať celý článok: Čo je encyklopédia

Encyklopédie na Slovensku

Nezastupiteľnosť i jedinečnosť vlastnej národnej univerzálnej encylopédie je už od čias osvietenstva v tom, že je pre každý národ meradlom jeho kultúrnej vyspelosti, odráža jeho úroveň a jeho chápanie sveta i seba, je prezentáciou národa vo vzťahu k svetu, významnou kultúrnou i spoločenskou potrebou. Vydávanie encyklopedických diel predpokladá na jednej strane dosiahnutie určitého stupňa vyspelosti spoločnosti, rozvoja jej vedy a kultúry (t. j. schopnosti takéto dielo spracovať), na druhej strane vnútornú potrebu členov tejto spoločnosti mať takéto dielo, vedieť, na čo je určené a následne ho používať. Pre nepriaznivé spoločenské podmienky, v ktorých sa formovali slovenská vzdelanosť, veda, kultúra a umenie, napriek úsiliu slovenských osvietencov, ako aj vzdelancov 19. stor. encyklopedická tvorba v modernom zmysle na Slov. až do pol. 20. stor. nejestvovala, hoci jej korene siahajú k veľkým hist.-geogr. dielam 18. stor.

Čítať celý článok: Encyklopédie na Slovensku

Encyklopédie vo svete

Diela encyklopedického charakteru majú stáročnú tradíciu. Pôvodne v antickom Grécku pojem encyklopédia (gr. enkyklios paideia – výchova v kruhu) označoval všestrannú, univerzálnu, všetkým dostupnú výchovu, všeobecnú kultúru (Hippias z Elidy), od 17. – 18. stor. znamená súhrn ľudského poznania. Hoci sa význam pojmu encyklopédia v priebehu dejín posúval, idea všestranného vzdelávania a od čias osvietenstva potreba zosumarizovať znalosti ľudstva a sprostredkovať ich čo najširším vrstvám platí dodnes. Ideál všestranného vzdelania vytvorili grécki sofisti, jeho rozsah sa však časom a u jednotlivých autorov menil. Zvyčajne sa doň zahŕňala gramatika, rétorika, hudba, aritmetika, geometria a astronómia (súčasť neskorších siedmich slobodných umení), niekedy aj lekárstvo, gymnastika, maliarstvo, právo, architektúra a dejepis.

Čítať celý článok: Encyklopédie vo svete